МАКЕДОНСКИ ТРАДИЦИОНАЛЕН ГОТВАЧ

ЦЕНА: По договор

МАКЕДОНСКИ ТРАДИЦИОНАЛЕН ГОТВАЧ


Македонскиот готвач е книга која може да се подели на три содржински дела:
- стручен дел
- теоретски дел
- рецептури
Стручниот дел е насочен кон давење објасненија, информации и насоки за:
- процесите за работа во кујна, како на пример сотирање, рестовање, динстање
- начини на обработка, чување и приготвување зеленчук
- начини за приготвување зимница
- месо, обработка на месото, делови на месото, јадења кои се подготвуваат од различни видови месо
Теоретскиот дел од книгата се однесува на:
- традиционалното готварство
- историјата на македонското кулинарство,
- географски карактеристики на македонското кулинарство со поделба на кулинарски региони
- вински региони и видови вино, подготвување на виното, поготовка на ракија
- дел од обичаите и празниците, начините на исхрана во празникот и мал дел од рецептите поврзани со празникот.

Рецептурите кои се обработени во книгата се испробани во праксата и дадени во потполност. Рецептите се работени по региони при тоа не обработувани други аспекти, но истите се содржани во регионалната обработка.

Можност за купување на рати.Име:
Град:
Skopje
Телефон:
077 450 832
Објавен на:
19.10.2014

ЦЕНА: По договор

Карактеристики:

Град:
 Скопје

Контакт

Име:
Blaze
Град:
Skopje
Телефон:
077 450 832
Објавен на:
15.09.2013
По email преку следнава форма:


Стави го следниот код(copy/paste) на твојот блог, или на било кој сајт каде што сакаш да се појави овој оглас:

За нас

ВИП маркет 5 е технички најоптимизираниот сајт за огласи во Македонија – предводник на современото е-огласување. Освен тоа што нашиот сајт е најпрепознатлив од сите пребарувачи (огласите на ВИП маркет 5 секогаш се пред тие од конкуренцијата кога се пребарува на Гугл да речеме), нуди и посебни технички можности што никој во Македонија досега не ги нуди.

Корисничка поддршка